Pamatai

Skydinio karkasinio namo savitasis svoris yra 6 kartus mažesnis negu analogiško mūrinio namo su gelžbetoninėmis detalėmis, todėl skydiniam namui nėra būtina įrenginėti masyvių pamatų. Tačiau bendru atveju, pamatą skydiniam namui galima įrengti naudojant įvairias technologijas ir medžiagas – nuo tradicinių juostinių betoninių pamatų iki šiuolaikinių sraigtinių polinių. Statant namą, pamatų rūšis parenkama atsižvelgus į daugybę veiksnių – grunto tipą, požeminio vandens lygį, įšalo gylį, ar namas statomas su rūsiu, ar be jo, architektūrinius sprendimus ir statančiojo finansinės galimybes.

Surenkamieji juostiniai pamatai

Šie pamatai priskiriami prie sekliųjų pamatų ir yra naudojami, kuomet stiprieji gruntai yra negiliai nuo paviršiaus. Jeigu stiprieji gruntai guli giliai, kastis iki jų tampa neekonomiška ir reikia naudoti kitas pamatų įrengimo technologijas. Svarbu: jeigu gruntai yra kilsnūs (molis, dulkis), reikia pamatą įgylinti giliau įšalo gylio, kuris vidutiniškai Lietuvoje gali pasiekti 1,2-1,5m. Seklieji juostiniai pamatai dažniau naudojami norint įrengti pastatą su rūsiu. Plačiau apie juostinius pamatus.

Surenkamieji juostiniai pamatai iš sustambintų betoninių blokų

Pamatai iš gamykloje pagamintų betoninių blokų pakankamai greitai surenkami statybvietėje krano pagalba, paliekant tarpus inžinerinėms komunikacijoms įvesti į pastatą. Vėliau likę tarpai tarp blokų yra užbetonuojami.

Straipsnis apie pamatus iš surenkamų betoninių blokų

Surenkamieji juostiniai pamatai iš lengvųjų blokelių

Betoniniai pamatų blokai:

Įrengiant pamatus iš betoninių blokelių kranas nereikalingas, tačiau padaugėja rankinio darbo: reikia išlyginti ir sutankinti pagrindą, sudėti pagal projektą pamatų blokus, sudėti armatūrą ir užpilti betonu.

Straipsnis apie pamatus iš betono blokelių

PE putplasčio pamatų blokai:

Pamatų įrengimo technologija iš liktinių PE putplasčio blokelių yra iš principo analogiška pamatų įrengimui iš betoninių blokelių. Jų esminis privalumas – pamatai iš karto gaunami apšiltinti.

Straipsnis apie pamatus iš PE putplasčio blokų
Straipsnis apie pamatus iš PE putplasčio skydų

Surenkamieji juostiniai pamatai iš sustambintų betoninių blokų

Surenkamieji juostiniai pamatai iš lengvųjų blokelių – betoniniai pamatų blokai

Surenkamieji juostiniai pamatai iš lengvųjų blokelių – PE putplasčio pamatų blokai

Juostiniai monolitiniai pamatai

Surenkamųjų juostinių pamatų blokai turi standartinius išmatavimus, o įrengiant monolitinius juostinius pamatus naudojami laikinieji klojiniai yra universalūs, todėl juostinio monolitinio pamato plotį galima išbetonuoti tokį, kokio reikia.

Straipsnis apie juostinius monolitinius pamatus

Juostiniai monolitiniai pamatai

Poliniai betoniniai pamatai

Pagal įrengimo technologiją skiriami keli polinių pamatų tipai, tačiau gyvenamųjų namų statybos praktikoje dažniausiai taikomi gręžtiniai poliniai pamatai, kurių viršūnės vėliau apjungiamos betonine sija – rostverku. Poliniai pamatai naudojami esant sudėtingesnei geologinei situacijai: kai stiprūs gruntai yra giliai nuo paviršiaus arba gruntinio vandens lygis yra negiliai nuo paviršiaus. Taip pat poliniai pamatai naudojami, kuomet neįrengiamas rūsys po namu.

Straipsnis apie polinius pamatus
Straipsnis apie gręžtinius polinius pamatus

Poliniai betoniniai pamatai

Sraigtiniai poliniai pamatai

Sraigtiniai poliniai pamatai į gruntą įsriegiami rankiniu arba mechanizuotu būdu. Tokie pamatai ypač tinkami naudoti, kai namas statomas ant šlaito, arba kai dėl minkšto grunto ar kitų priežasčių, nėra galimybės privažiuoti sunkiajai technikai iki statybvietės ir kitos pamatų įrengimo technologijos tampa sunkiai įgyvendinamos.

Straipsnis apie sraigtinius polinius pamatus
Straipsnis apie sraigtinius pamatus

Sraigtiniai poliniai pamatai

Plokštieji pamatai

Ant prieš tai specialiai paruošto grunto sudedama liejimo forma iš PE putplasčio, kurioje iš išvedžiojami inžineriniai tinklai (šildymo, elektros, santechnikos). Užbetonavus formą gaunama betoninė plokštė, kuri yra pamatas ir juodgrindės. Plokštieji pamatai apkrovą perduoda visa plokštuma, todėl tinkami esant silpniems gruntams.

Straipsnis apie plokščiuosius pamatus
Straipsnis apie plokščiųjų pamatų įrengimą

Plokštieji pamatai