Išorinės sienos

Bene svarbiausia išorinės sienos charakteristika yra jos šiluminis laidumas, žymimas U. Šiluminiam laidumui atvirkščias dydis yra šiluminė varža, žymima R (Sąryšis U=1/R). Išorinių sienų šilumos izoliacijos storis parenkamas atsižvelgiant į ekonomiškai tikslingus atitvaros šiluminio laidumo skaičiavimus vadovaujantis LR STR reikalavimais (STR 2.05.01:2013. Pastatų energinio naudingumo projektavimas). Priklausomai nuo siekiamos pastato energinio efektyvumo klasės (B, A, A+, A++), reikalingas šilumos izoliacijos sluoksnio storis kinta nuo 200mm iki >400mm.
Pastabos:
• Čia skaičiuojant šiluminę varžą buvo neįvertinama vidaus ir išorinės apdailos įtaka;
Čia skaičiuojant šiluminę varžą, šilumos izoliacijos medžiaga parinkta mineralinė vata, kurios deklaruojamas šilumos laidumo koeficientas λd=0,036 W/mK. Skaičiuotinis šilumos laidumo koeficientas įvertinus įdrėkį ir konvekciją – λds=0,04 W/mK;
Pageidaujant, galima naudoti kitas šilumos izoliacijos medžiagas: medžio plaušo vatą,  „ekovatą“ celiuliozės pagrindu, termoputas.

Priklausomai nuo siekiamos pastato energinio efektyvumo klasės, taikomi skirtingi medinio karkaso konstrukcijos sprendiniai: viengubas karkasas naudojamas B klasės namams; karkasas iš klijuotų dvitėjinių sijų arba dvigubas karkasas taikomas A, A+, A++ energinio efektyvumo klasių namams.

Standartinio karkasinio namo sienų sprendimai

Pateikiame sienų konstrukcijų sprendimus standartiniam karkasiniam namui atitinkantį B klasės reikalavimus pagal STR 2.05.01:2013. Sienų konstrukcijų sprendimai suskirstyti pagal šiluminės varžos reikšmės ir išorės apdailos medžiagą. Tai dažniausiai taikomi tipiniai sprendimai, tad priklausomai nuo kliento pasirinkimo, kokios apdailos medžiagas bus naudojamos (medis, mūras, metalas, tinkas ar kt.), konstrukcijos sprendimai gali keistis.

Pasyvaus karkasinio namo sienų sprendimai

Pateikiame naujovišką sprendimą su dvigubu mediniu karkasu skirtą pasyviems namams. Šioje konstrukcijoje užtikrinama didelė šiluminė varža, praktiškai pašalinti šalčio tiltai ir užtikrintas sandarumas. Kadangi šilumos izoliacija įrengta tarp konstrukcijos elementų, taip yra sumažinamas bendras sienos storis ir taupomas namo vidaus grindų plotas. Šilumos izoliacijos sluoksnio storis tarp statramsčių gali kisti, todėl šis sprendimas atitinka įvairius U vertės reikalavimus.

Karkasinės sienos technologijos ypatumai

KONSTRUKCIJA

Pagal Europos Sąjungos 2007 m. rugsėjo 1 d. priimtą sprendimą, visos statybose naudojamos konstrukcijos/medžiagos privalo turėti  CE saugumo ženklą. Todėl karkasinių skydinių namų laikančiosioms konstrukcijoms naudojama džiovinta, kalibruota, sertifikuota konstrukcinė mediena ir medienos produktai atitinkantys EN standartų keliamus reikalavimus ir pažymėti CE saugumo ir stiprumo klasės ženklais. Tokiu būdu garantuojamas pastato konstrukcijų saugumas, patikimumas ir ilgaamžiškumas.
Sienos skydo apkrovas laikančioji sistema yra spragotas medinis karkasas sukaltas iš medinių elementų. Karkasinė konstrukcija yra standi ir tvirta, todėl veikiant ją apkrova deformacijos yra mažos. Pradinės sienų sėdimo deformacijos lygios nuliui, todėl nereikia įrenginėti kompensacinių sandūrų ties durų ir langų angomis. Išskirtiniai karkasinės konstrukcijos privalumai yra ekonomiškumas sunaudotų medžiagų atžvilgiu ir įrengimo greitis.

ŠILUMOS IZOLIACIJA

Tam, kad būstas būtų šiltas, į sukaltą spragotą sienos karkasą yra dedama šilumos izoliacijos medžiaga. Karkasinių namų sienų šilumos izoliacijai dažniausiai pasirenkama mineralinė akmens vata, tačiau visada yra galimybė naudoti kitas šilumos izoliacijos medžiagas: medžio plaušo vatą,  ekovatą celiuliozės pagrindu, termoputas.

VĖJO IZOLIACIJA

Kietosios apkrovą laikančios plokštės yra svarbi konstrukcinė komponentė karkasinės skydinės sienos konstrukcijoje. Plokštės prikalamos vinimis arba kabėmis prie medinio karkaso ir gaunamas standus skydas, kuris perima vėjo slėgio sukeltas apkrovas ir suteikia namui erdvinį standumą ir pastovumą. Taip pat, šios plokštės apsaugo sienos šilumos izoliaciją nuo vėjo perpūtimo ir išsaugo šiluminį sienos efektyvumą. Išorinės karkasinės sienos vėjo izoliacijai naudojamos kietosios plokštės: orientuotų skiedrų plokštės OSB, cementuoto plaušo plokštės, gipso kartono plokštės GKP arba bituminuotos medžio plaušo plokštės MPP.

OSB1GKP1MPP1

GARŲ IZOLIACIJA

Iš namo vidaus per visą išorinės sienos plotą būtina įrengti vandens garų membraną. Garo izoliacinė membrana užsandarina patalpas ir  sustabdo vandens garų difuziją iš vidaus patalpų į šilumos izoliacijos sluoksnį, todėl sienos šilumos izoliacijos medžiaga neįmirksta ir sienos šiluminės varžos rodiklis išlieka pastovus.  Garo barjero įrengimui dažniausiai naudojama UV stabilizuota polietileno 200mkr storio plėvelė. Siekiant didesnio namo energinio efektyvumo naudojama reflektinė garų izoliacijos membrana, kuri sustabdo garų difuziją ir atspindi iki 97% spindulinės šilumos energijos (infraraudonuosius spindulius).
Aktyvi garų izoliacijos membrana esant tam tikram oro drėgnumui praleidžia nedidelį kiekį garų ir tokiu būdu reguliuojamas vidaus patalpų mikroklimatas. Naudojant aktyvią garo membraną yra būtina naudoti difuzinę plėvelę iš išorinės sienos pusės.
Garų izoliacinė membrana yra svarbi komponentė karkasinio skydinio namo konstrukcijoje, todėl turi būti užtikrintas jos vientisumas ir sandarumas. Tam tikslui visos garo izoliacijos membranos sandūros yra apklijuojamos specialia lipnia sandarinimo juosta. Pati garų izoliacijos membrana įrengiama konstrukcijoje taip, kad statant ir eksploatuojant pastatą būtų sudėtinga atsitiktinai ją pradurti.

INŽINERINIAI TINKLAI

Iš namo vidaus, ant pagrindinio sienos karkaso įrengiamas papildomas karkasas iš medinių tašų 50x50mm matmenų, kuriame išvedžiojami santechnikos vamzdžiai, elektros laidai, komunikacijų laidai. Tame pačiame karkase įrengiamas papildomas 50mm šilumos izoliacijos sluoksnis.

APDAILA

Karkasinė skydinė technologija neriboja vidaus apdailos medžiagos pasirinkimo, tad apdailai gali būti naudojamos įvairios medžiagos. Įprastai naudojamos medžio plaušo apdailos plokštės, gipso kartono plokštės arba medinės dailylentės. Jos vėliau nutinkuojamos, nudažomos, nulakuojamos ar kitaip apdorojamos suteikiant estetines ir eksploatacines savybes.

Karkasinė skydinė technologija neriboja ir išorės apdailos medžiagos pasirinkimo, tad išorės apdailai gali būti naudojamos įvairios medžiagos: medienos dailylentės, mediniai gontai ar skiedros, struktūrinis tinkas, metalinės ar plastikinės fasadinės plokštės, apdailos mūro plytos ir kt. Įprastai išorinių sienų lauko apdailai pasirenkamos medinės dailylentės, rekomenduojamas storis – 22mm. Rekomenduojame pasirinkti medines dailylentes su šiurkščiu paviršiumi, kadangi gaunama didesnė dažų plėvelės ir medinio paviršiaus sukibtis, o tai pagerins lauko apdailos eksploatacines savybes. Įrengiant lauko apdailą būtina palikti vėdinamą oro tarpą tarp lauko apdailos ir sienos skydo. Tokiu būdu susidariusi drėgmė ar šerkšnas galės pasišalinti iš konstrukcijų. Minimalus vėdinamo oro tarpo storis įrengiant išorės apdailą iš medinių dailylenčių – 20mm, o iš plytų mūro – 40mm.

SANDARUMAS

Siekiant užtikrinti namo sandarumą, iš namo vidaus visos garų izoliacijos sandūros yra apklijuojamos spec. lipnia juosta. Taip pat  skydų sandūros visu perimetru apklijuojamos specialia elastinga, savaime besiplečiančia tarpine. Visi sujungimai tarp vėjo izoliacijos plokščių daromos su užlaidomis ir apklijuojami specialia lipnia sandarinimo juosta.

  

REZULTATAS

Šilumos energija perduodama trim būdais: laidumu, spinduliavimu, masių maišymusi (konvekcija).
Demblinė šilumos izoliacija dėl mažo savojo tankio ir mažo šilumos laidumo koeficiento λ varžo šilumos perdavimą laidumo būdu. Reflektinė plėvelė dėl savo blizgaus paviršiaus atspindi šiluminę spinduliuotę ir varžo šilumos perdavimą spinduliavimo būdu. Bendras namo sandarumas varžo konvekciją ir neleidžia skirtingų temperatūrų oro masėms skverbtis pro atitvaras ir jų sandūras. Tad skydiniame karkasiniame name suvaržomi visi energijos perdavimo būdai ir rezultate gaunamas energiškai efektyvus ir šiltas būstas!